Zabudowa z płyt kartonowo-gipsowych to popularny sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Samodzielne wykonanie takiej konstrukcji może przynieść spore oszczędności, a przy odpowiednim przygotowaniu i znajomości podstawowych zasad montażu, każdy może podjąć się tego zadania. Podpowiadamy, jak krok po kroku wykonać zabudowę z karton gipsu.

Niezbędne narzędzia i materiały do zabudowy karton gipsem

Przed rozpoczęciem prac należy skompletować wszystkie potrzebne materiały. Do montażu zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych potrzebne będą:
– profile przyścienne (UW) i słupkowe (CW)
– płyty kartonowo-gipsowe
– wkręty do metalu i płyt
– taśma zbrojąca i masa szpachlowa
– kołki rozporowe
– nożyk do płyt
– wkrętarka
– poziomica
– miarka
– ołówek

Przygotowanie powierzchni pod zabudowę karton gipsem

Pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie przestrzeni i oznaczenie miejsc montażu konstrukcji. Ściany i podłoże muszą być czyste i stabilne. Na tym etapie warto również zaplanować prowadzenie instalacji elektrycznej czy innych mediów, które będą ukryte w zabudowie. Montaż płyt kartonowo-gipsowych wymaga precyzyjnego wyznaczenia linii pomocniczych za pomocą poziomicy.

Montaż konstrukcji nośnej pod płyty karton gips

Konstrukcję rozpoczynamy od zamocowania profili przyściennych UW do podłogi i sufitu. Profile należy uszczelnić taśmą akustyczną. Następnie montujemy profile słupkowe CW w rozstawie co 40-60 cm. To kluczowy etap, od którego zależy stabilność całej zabudowy karton gipsowej. Profile muszą być idealnie wypionowane, a ich rozstaw równomierny.

  Co powinna zawierać prawidłowo przygotowana karta produktu pompy ciepła?

Mocowanie płyt kartonowo-gipsowych

Płyty przykręcamy do konstrukcji wkrętami w odstępach co 20-25 cm. Należy pamiętać o zachowaniu niewielkiego odstępu od podłogi (ok. 1 cm). Montaż płyt gipsowo-kartonowych wymaga szczególnej uwagi przy docinaniu otworów pod gniazdka czy włączniki. Wkręty powinny być zagłębione w płycie, ale nie mogą przerwać kartonu.

Wykończenie zabudowy z karton gipsu

Ostatnim etapem jest wykończenie powierzchni. Wszystkie łączenia płyt zabezpieczamy taśmą zbrojącą i szpachlujemy masą gipsową. Po wyschnięciu pierwszej warstwy nakładamy masę finiszową i szlifujemy powierzchnię do uzyskania idealnej gładkości. Prawidłowo wykonana zabudowa z karton gipsu jest gotowa do malowania lub tapetowania.

Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest dokładność i cierpliwość na każdym etapie prac. Solidnie wykonana konstrukcja będzie służyć przez wiele lat, a samodzielny montaż zabudowy karton gips może przynieść satysfakcję i znaczące oszczędności.